stor perde
Bazen tek bir fotoğraf, aylardır ertelenen bir değişikliği başlatmaya yeter. Stor perde ile ilgili ilham verici düzenlemeleri, uygulanabilirliklerine göre seçtik. Her örnekte hangi detayın işi kurtardığını ayrıca açıkladık.
Akilli ev teknolojisinin stor perde ile bulusmasi
Isik senaryolari, otomatik perde ve sensorlu priz artik yuksek butceli projelere ozgu degil. Stor perde konusunda teknolojiyi gorunur kablolar birakmadan gizlemek en onemli tasarim isidir.
- Kablo ve priz planini basta cik
- Tek uygulamadan yonetilen urun sec
- Akşam ve sabah senaryosu tanimla
Ev ofisi ve cok amacli kullanimda stor perde kurgusu
Bununla birlikte, cok amacli mekanlarda esyalarin toplanabilir olmasi belirleyicidir; katlanir masa ve tekerlekli unite gun icinde islev degistirmeyi kolaylastirir. Kablo duzenini bastan cozmek de gorsel dagiIniklik riskini azaltir.
- Aksam kapanan bir dolap sistemi secin
- Kablolari kanal veya kutuyla gizleyin
- Calisma alanini pencereye dik konumlandirin
Mevsim gecislerinde stor perde nasil guncellenir
Isik plani da mevsime gore degisir; gunun kisaldigi aylarda ikinci ve ucuncu isik kaynaklari devreye girmelidir. Stor perde ile ilgili mevsimlik parcalari etiketli kutularda saklamak, gecisi birkac saate indirir.
Aydinlatma ile stor perde nasil desteklenir
Çoğu zaman, tek bir tavan armaturuyle butun odayi cozmeye calismak golgeleri sertlestirir ve mekani yorgun gosterir. Stor perde konusunda birkac dusuk seviyeli isik kaynagi cok daha sicak bir atmosfer kurar.
- Renk sicakligini odada aynileştir
- Dimmer ile seviye kontrolu ekle
- Ayna ve cam yuzeylerde parlamayi onle
Stor perde projelerinde is sirasi ve zaman planlamasi
Her asamaya gercekci bir sure ve kucuk bir pay eklemek, gecikmeleri kriz olmaktan cikarir. Teslim tarihi uzun olan urunleri en basta siparis etmek sureci belirgin sekilde kisaltir.
- Her asamaya yuzde yirmi zaman payi ekleyin
- Uzun teslimatli urunleri ilk hafta siparis edin
- Once altyapi, sonra yuzey, en son dekor
Stor perde ile ilgili duvar kompozisyonu ve sanat yerlesimi
Tablolar ve cerceveler asildigi yuksekligi yanlis secildiginde tum duvar dengesiz gorunur. Goz hizasi olarak kabul edilen yerden zemine yaklasik yuz elli santim, cogu mekan icin iyi bir baslangictir.
Coklu cerceve dizilimlerinde once yere kagit sablonlarla deneme yapmak duvari delik deşik etmekten kurtarir. Cerceveler arasindaki bosluğu sabit tutmak, farkli boyutlari bile derli toplu gosterir.
- Once kagit sablonla prova yapin
- Kanepe ustunde genislik oranini üçte iki tutun
- Cerceve araligini 5-8 santimde sabitleyin
Stor perde icin ilham arsivi ve moodboard hazirlama
Pratikte, dijital pano kadar fiziksel numune de onemlidir; kumas parcasi, boya karti ve ahsap ornegi ayni isik altinda degerlendirilmelidir. Bir hafta boyunca panoya bakip hala hoslaniyorsaniz secim kalicidir.
İlk bakışta, dagilmis fikirleri tek bir gorsel panoda toplamak, karar vermeyi hizlandirir. Renk, malzeme ve mobilya gorsellerini yan yana getirdiginizde uyumsuzluklar satin almadan once ortaya cikar.
- Panoya en fazla iki ana renk koyun
- Kararlari bir hafta bekletip tekrar bakin
- Fiziksel numuneleri yan yana degerlendirin
Sıkça sorulanlar
Stor perde ile ilgili aydınlatma nasıl planlanmalı?
Genellikle, sağlıklı bir aydınlatma planı genel, görev ve vurgu olmak üzere üç katmandan oluşur; sadece tavan lambasına güvenmek mekânı düz ve soğuk gösterir. Okuma köşesine ayaklı lamba, mutfak tezgâhına bant aydınlatma, raf ve tabloya spot eklemek derinlik yaratır. Ampullerde 2700 ile 3000 kelvin aralığı yaşam alanları için daha huzurlu bir atmosfer sunar.
Evde çocuk veya evcil hayvan varken stor perde nasıl planlanır?
Çoğu zaman, keskin köşeli sehpalar, devrilebilen uzun aksesuarlar ve ince ayaklı mobilyalar yerine sağlam, yuvarlak hatlı parçalar daha güvenli olur. Zeminde yıkanabilir halı veya kolay silinen yüzeyler, kumaşlarda ise tüy tutmayan ve su itici kaplamalı seçenekler işi kolaylaştırır. Değerli obje ve bitkileri erişilemeyen raflara taşımak da baştan alınacak basit bir önlemdir.}
Stor perde ile ilgili kiralık evlerde kalıcı değişiklik yapmadan ne yapılabilir?
Duvar delmeden uygulanabilen çıkarılabilir duvar kâğıtları, yapışkanlı kancalar ve zemine serilen büyük halılar kiralık evlerde en pratik çözümlerdir. Perde, aydınlatma ve tekstil değişimi taşınırken sizinle gelebileceği için bütçeyi boşa harcamış olmazsınız. Mevcut mobilyaların üzerine geçirilen kılıflar da eskimiş parçaları hızla yenilemenin ekonomik yoludur.
Stor perde ile ilgili tekstil seçiminde nelere bakmak gerekir?
Sonuç olarak, perde, halı, yastık ve örtü gibi tekstiller mekânın sıcaklığını belirlediği için dokusu ve gramajı öncelikli ölçüttür. Sık kullanılan alanlarda yıkanabilir, solmaya dayanıklı ve leke tutmayan kumaşlar tercih edilmeli. Aynı ortamda en fazla iki üç farklı doku birleştirmek, görüntünün dağınık durmasını engeller.}
Bu noktada, son olarak, beğendiğiniz görselleri biriktirip aralarındaki ortak noktayı bulun; kendi tarzınızın tarifi çoğu zaman tam olarak orada saklıdır.